GYNEFIX – nowa niehormonalna wkładka domaciczna, również dla nieródek

GYNEFIX – nowa niehormonalna wkładka domaciczna, również dla nieródek

W naszej Praktyce FEMMED dostępna jest nowa na polskim rynku metoda antykoncepcji – niehormonalna wkładka domaciczna GyneFix.

Czym jest GyneFix?

System GyneFix jest wewnątrzmacicznym miedzianym środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym z powodzeniem w Europie. Występuje w dwóch rozmiarach i składa się z 4 lub 6 walcowatych miedzianych koralików, nawleczonych na nylonową nić, mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora. Nitka wraz z miedzianymi koralikami wisi swobodnie w jamie macicy. Brak ramion obecnych w tradycyjnych wkładkach znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Uwalniane z systemu jony miedzi mają efekt plemnikobójczy, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej. Skuteczność GyneFix w zapobieganiu ciąży wynosi ponad 99%.

Zalety GyneFix:

• zapewnia skuteczną ochronę antykoncepcyjną do 5 lat

• nie zawiera hormonów, przez co nie wpływa na cykl miesiączkowy

• może był stosowany przez wszystkie kobiety, również młode, które nie rodziły

• jest dobrze tolerowany

• nie zwiększa ryzyka obfitych miesiączek

• po jego wyjęciu następuje szybki powrót płodności.

Kto może stosować GyneFix?

GyneFix dla przeznaczony dla kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, zwłaszcza tych, które mają przeciwwskazania do preparatów hormonalnych. W przeciwieństwie do innych wkładek domacicznych uwalniających miedź GyneFix może być zakładany u młodych kobiet powyżej 18. roku życia, jak również u pacjentek z obfitymi krwawieniami miesięcznymi i mięśniakami. Wkładkę mogą stosować również kobiety palące papierosy, z tendencją do zakrzepicy, cukrzycą oraz z wysokim ciśnieniem krwi. Wkładka nie powoduje depresji, spadku libido, migrenowych bólów głowy oraz wzrostu masy ciała.

Kiedy zakłada się GyneFix?

System GyneFix najlepiej zakładać w ostatnich dniach krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Po porodzie wkładkę można założyć najwcześniej po 6-8 tygodniach. Przez tydzień po założeniu systemu nie należy: współżyć, stosować tamponów, intensywnie ćwiczyć, dźwigać ani korzystać z sauny. Po kolejnej miesiączce pacjentka powinna zgłosić się na wizytę kontrolną, celem sprawdzenia lokalizacji wkładki przez ginekologa, który ją zakładał. GyneFix można usunąć w dowolnym czasie, płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Czy zakładanie wkładki GyneFix boli?

W trakcie wprowadzania GyneFix do jamy macicy mogą wystąpić dolegliwości bólowe, których stopień odczuwania zależy od progu bólowego kobiety. Większość pacjentek dobrze znosi zabieg. Wkładkę zakłada się w znieczuleniu miejscowym szyjki macicy lignokainą. Na godzinę przed założeniem wkładki można zażyć tabletkę przeciwbólową (Pyralgin, Paracetamol itd).

Przeciwwskazania do GyneFix

Przeciwskazaniem do założenia systemu GyneFix jest m.in. uczulenie na miedź, stan zapalny pochwy, zapalenie miednicy mniejszej, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy, niektóre wady w budowie macicy.

Objawy uboczne GyneFix

Zanim organizm przyzwyczai się do GyneFix, przez kilka pierwszych dni po jego założeniu mogą występować plamienia lub krwawienia z pochwy oraz niewielki dyskomfort w podbrzuszu, które stopniowo ustępują. Pierwsza miesiączka z GyneFix może być obfitsza niż zwykle. Objaw ten z reguły cofa się w kolejnych cyklach miesiączkowych. Istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki. W przypadku wypadnięcia systemu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Wymagane badania przed założeniem GyneFix

Przed założeniem GyneFix bezwzględnie konieczna jest konsultacja z badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym narządu rodnego wykonanym przez lekarza ginekologa, który będzie zakładał wkładkę, celem wykluczenia przeciwwskazań. Pacjentka musi posiadać aktualny wynik cytologiczny szyjki macicy (ważny maksymalnie 6 miesięcy). Pacjentki nie spełniające powyższych kryteriów będą dyskwalifikowane z założenia GyneFix.

W naszej Praktyce wkładkę Gynefix zakładają certyfikowani przez producenta lekarze ginekolodzy.

Więcej informacji na stronie poświęconej wkładce GyneFix

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.