Obrazowanie 3D/4D w praktyce FEMMED.

Często ciężarne pytają się mnie jaka jest różnica między 3D a 4D. Standardowe obrazowanie USG uzyskuje się poprzez zautomatyzowaną cyfrową obróbkę odbitej wiązki ultradźwięków wysyłaną przez głowicę w głąb badanej tkanki. Dzieki temu uzyskujemy przekrój dwuwymiarowy (2D). Obraz na ekranie USG przypomina „przekrój” przez bryłę jaką jest badany narząd – na przykład dziecko w lonie matki. Więc na ekranie USG nie widzimy przetrzennego obrazu a jedynie przekrój. Na tym polega badanie USG 2D – „standardowe”. Do badania 3D wykorzystywana jest specjalna glowica „trójwymiarowa”, której wiązka ultradźwięków nie jest „płaska” a w kształcie stożka. Przekrój uzyskiwany w obrazie 3D jest przekrojem przestrzennym – bryłowym. Na tym polega badanie 3D. Badanie 4D polega na ocenie przestrzennej, 3D w czasie rzeczywistym – „bryła” jaką oglądamy „rusza się”. Technika ta wymaga sprzętu najwyższej jakości, karty graficzne w USG są superwydajne. Głównym zastosowaniem w codziennej praktyce jest unaocznieniem rodzicom ich nienarodzonej jeszcze pociechy. Badanie to ma również zastosowanie w praktyce klinicznej.

Poniżej kilka dość świeżych przykładów obrazowania 3/4D.

3d
3d1Nowe standardy opieki okoloporodowej wraz z wykazem niezbędnych badań dodatkowych u ciężarnych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, w planie opieki po raz kolejny wyszczególniono badanie USG I trymestru z oceną ryzyka najczęstszych chorób genetycznych – tzw USG „prenatalne” FMF. Przypominamy, że w naszym gabinecie lekarze posiadają certyfikaty Fetal Medicine Foundation (FMF). Badania biochemiczne do testu zintegrowanego wykonywane są w kilku elbląskich laboratoriach. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i w recepcji naszej praktyki.

https://www.gov.pl/…/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej

Panorama – nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji

Informujemy, że do oferty naszej praktyki wprowadziliśmy nieinwazyjny test przesiewowy nowej generacji PANORAMA. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej ciężarnej i izolowaniu z niej tzw wolnego DNA płodu. Badanie wykonywane jest w laboratorium w Kalifornii (USA), czas oczekiwania na wynik do 2 tygodni. Badanie to cechuje się najwyższą czułością spośród wszystkich badań przesiewowych w detekcji nieprawidłowości genetycznych u płodu i może być wykonywane już od 9 tygodnia ciąży. Dzięki testowi możemy oznaczać ryzyko takich chorób jak zespół Downa (trisomia 21chr), zespół Edwardsa (trisomia 18chr), zespół Pataua (trisomia 13chr), triploidie, nieprawidłowości chromosomów płciowych (w tym zespół Turnera, Klinefeltera i inne) oraz niektóre mikrodelecje. Opcjonalnie w czasie badania może być oznaczona płeć dziecka. Test nie jest testem diagnostycznym – na jego podstawie nie można ustalić 100% rozpoznania, do jego potwierdzenia nadal konieczna jest amniopunkcja. Jednak może być on bardzo przydatny ciężarnym u których wystąpiło podejrzenie wady genetycznej u płodu, a chcą one w pierwszej kolejności uniknąć badań inwazyjnych mogących stworzyć duże ryzyko dla ich nienarodzonego dziecka (na przykład – tzw „graniczny” wynik ryzyka z badania USG i testu podwójnego wykonywanego u nas w gabinecie). Taki też był początek naszej współpracy z laboratorium SYNEVO – jedna z ciężarnych za wszelką cenę chciała uniknąć amniopunkcji po badaniu USG i PAPPA, gdzie ryzyko okazało się podwyższone. Szukając rozwiązania jej problemu rozpoczęliśmy współpracę z SYNEVO. Więcej na temat testu PANORAMA znajdziecie na stronie SYNEVO.

panorama-logo

 

Z wielką radością i dumą pragnę oznajmić, że moja żona Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska dnia 27/11/2017 uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny endokrynologii.

Dariusz Zaryjewski

KYLEENA – nowy system domacicznej antykoncepcji

Od tego miesiąca dostępna jest na polskim rynku i również w naszej praktyce nowa domaciczna wkładka domaciczna KYLEENA.

System jest niewielkich rozmiarów stąd możliwość założenia u pacjentek, które nie rodziły i po cięciach cesarskich. Czas działania określony przez producenta to 5 lat.

Nowa odsłona naszej recepcji

Po przerwie wakacyjnej wracamy do pracy od 26.06.2017. Czeka na nas nowa odsłona naszej recepcji i poczekalni. Mamy nadzieję, że Państwu będzie się również podobało .  

USG gruczołów piersiowych

Z uwagi na posiadany wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny (oba aparaty USG są wyposażone w głowice liniowe do badań m.in. gruczołów sutkowych i tarczycy) poczułem się zobowiązany do odbycia kursu z diagnostyki ultrasonograficznej sutków.  Badania będę przeprowadzał jedynie u pacjentek korzystających z porad ginekologicznych. Nie planuję przynajmniej w najbliższym czasie wykonywania tzw badań profilaktycznych sutka.

Z poważaniem Dariusz Zaryjewski

cci20161128

Nowy aparat USG w naszej praktyce, VOLUSON E8 EXPERT

Z przyjemnością informujemy, że od 10.2016 w naszej praktyce dysponujemy najnowszej generacji aparatem USG firmy GE – VOLUSON E8 Expert. Aparat ten jest klinicznym aparatem USG o szerokim spektrum zastosowań. W naszej Praktyce najważniejsza jest możliwość bardzo dokładnego obrazowania stanu płodu. Wykonywanie badań prenatalnych dzięki temu urządzeniu stało się jeszcze prostsze. Ponadto umożliwia on niesamowicie dokładne odwzorowanie 3D/4D.

 

IMPLANON – implant antykoncepcyjny

impl2

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek wprowadzamy do oferty nową metodę antykoncepcji hormonalnej – IMPLANON.

Implant zawiera powoli uwalniający się progestagen, wszczepiany jest pod skórę w górnej części ramienia, ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantu wynosi 3 lata. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 3 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implanty działają na trzy sposoby: hamują owulacje (progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny), zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę oraz hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (prowadzące do jego zaniku), które uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia.

W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić zaraz po porodzie.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej metody antykoncepcji proszę o zapoznanie się z pełną informacją o leku zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego IMPLANON.

nexplanon2