Panorama – nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji

Informujemy, że do oferty naszej praktyki wprowadziliśmy nieinwazyjny test przesiewowy nowej generacji PANORAMA. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej ciężarnej i izolowaniu z niej tzw wolnego DNA płodu. Badanie wykonywane jest w laboratorium w Kalifornii (USA), czas oczekiwania na wynik do 2 tygodni. Badanie to cechuje się najwyższą czułością spośród wszystkich badań przesiewowych w detekcji nieprawidłowości genetycznych u płodu i może być wykonywane już od 9 tygodnia ciąży. Dzięki testowi możemy oznaczać ryzyko takich chorób jak zespół Downa (trisomia 21chr), zespół Edwardsa (trisomia 18chr), zespół Pataua (trisomia 13chr), triploidie, nieprawidłowości chromosomów płciowych (w tym zespół Turnera, Klinefeltera i inne) oraz niektóre mikrodelecje. Opcjonalnie w czasie badania może być oznaczona płeć dziecka. Test nie jest testem diagnostycznym – na jego podstawie nie można ustalić 100% rozpoznania, do jego potwierdzenia nadal konieczna jest amniopunkcja. Jednak może być on bardzo przydatny ciężarnym u których wystąpiło podejrzenie wady genetycznej u płodu, a chcą one w pierwszej kolejności uniknąć badań inwazyjnych mogących stworzyć duże ryzyko dla ich nienarodzonego dziecka (na przykład – tzw „graniczny” wynik ryzyka z badania USG i testu podwójnego wykonywanego u nas w gabinecie). Taki też był początek naszej współpracy z laboratorium SYNEVO – jedna z ciężarnych za wszelką cenę chciała uniknąć amniopunkcji po badaniu USG i PAPPA, gdzie ryzyko okazało się podwyższone. Szukając rozwiązania jej problemu rozpoczęliśmy współpracę z SYNEVO. Więcej na temat testu PANORAMA znajdziecie na stronie SYNEVO.

panorama-logo

 

Z wielką radością i dumą pragnę oznajmić, że moja żona Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska dnia 27/11/2017 uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny endokrynologii.

Dariusz Zaryjewski

KYLEENA – nowy system domacicznej antykoncepcji

Od tego miesiąca dostępna jest na polskim rynku i również w naszej praktyce nowa domaciczna wkładka domaciczna KYLEENA.

System jest niewielkich rozmiarów stąd możliwość założenia u pacjentek, które nie rodziły i po cięciach cesarskich. Czas działania określony przez producenta to 5 lat.

Nowa odsłona naszej recepcji

Po przerwie wakacyjnej wracamy do pracy od 26.06.2017. Czeka na nas nowa odsłona naszej recepcji i poczekalni. Mamy nadzieję, że Państwu będzie się również podobało .  

USG gruczołów piersiowych

Z uwagi na posiadany wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny (oba aparaty USG są wyposażone w głowice liniowe do badań m.in. gruczołów sutkowych i tarczycy) poczułem się zobowiązany do odbycia kursu z diagnostyki ultrasonograficznej sutków.  Badania będę przeprowadzał jedynie u pacjentek korzystających z porad ginekologicznych. Nie planuję przynajmniej w najbliższym czasie wykonywania tzw badań profilaktycznych sutka.

Z poważaniem Dariusz Zaryjewski

cci20161128

Nowy aparat USG w naszej praktyce, VOLUSON E8 EXPERT

Z przyjemnością informujemy, że od 10.2016 w naszej praktyce dysponujemy najnowszej generacji aparatem USG firmy GE – VOLUSON E8 Expert. Aparat ten jest klinicznym aparatem USG o szerokim spektrum zastosowań. W naszej Praktyce najważniejsza jest możliwość bardzo dokładnego obrazowania stanu płodu. Wykonywanie badań prenatalnych dzięki temu urządzeniu stało się jeszcze prostsze. Ponadto umożliwia on niesamowicie dokładne odwzorowanie 3D/4D.

 

IMPLANON – implant antykoncepcyjny

impl2

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek wprowadzamy do oferty nową metodę antykoncepcji hormonalnej – IMPLANON.

Implant zawiera powoli uwalniający się progestagen, wszczepiany jest pod skórę w górnej części ramienia, ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantu wynosi 3 lata. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 3 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implanty działają na trzy sposoby: hamują owulacje (progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny), zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę oraz hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (prowadzące do jego zaniku), które uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia.

W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić zaraz po porodzie.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej metody antykoncepcji proszę o zapoznanie się z pełną informacją o leku zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego IMPLANON.

nexplanon2

Nowa, niższa cena antykoncepcyjnej wkładki JAYDESS

NOWA CENA ZAŁOŻENIA WKŁADKI JAYDESS: 1000zł. Jaydess® jest najmniejszą dostępną spiralą hormonalną i zawiera niewielką dawkę hormonu. Jaydess® jest jednym z najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych. Skuteczność Jaydess® w zapobieganiu ciąży od czasu umieszczenia w macicy, aż do usunięcia, wynosi ponad 99%. Jaydess® pozostaje aktywny przez okres do 3 lat. Jaydess® przede wszystkim działa miejscowo, w macicy. Wkładka uwalnia lewonorgestrel w macicy i tylko małe ilości hormonu dostają się do krwiobiegu. Szczegółowe informacje na stronie producenta lub po pobraniu informacji w pliku pdf

unnamed

GYNEFIX – nowa niehormonalna wkładka domaciczna, również dla nieródek

o-gynefix

W naszej Praktyce FEMMED dostępna jest nowa na polskim rynku metoda antykoncepcji – niehormonalna wkładka domaciczna GyneFix.

Czym jest GyneFix?

System GyneFix jest wewnątrzmacicznym miedzianym środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym z powodzeniem w Europie. Występuje w dwóch rozmiarach i składa się z 4 lub 6 walcowatych miedzianych koralików, nawleczonych na nylonową nić, mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora. Nitka wraz z miedzianymi koralikami wisi swobodnie w jamie macicy. Brak ramion obecnych w tradycyjnych wkładkach znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Uwalniane z systemu jony miedzi mają efekt plemnikobójczy, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej. Skuteczność GyneFix w zapobieganiu ciąży wynosi ponad 99%.

Zalety GyneFix:

• zapewnia skuteczną ochronę antykoncepcyjną do 5 lat

• nie zawiera hormonów, przez co nie wpływa na cykl miesiączkowy

• może był stosowany przez wszystkie kobiety, również młode, które nie rodziły

• jest dobrze tolerowany

• nie zwiększa ryzyka obfitych miesiączek

• po jego wyjęciu następuje szybki powrót płodności.

Kto może stosować GyneFix?

GyneFix dla przeznaczony dla kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, zwłaszcza tych, które mają przeciwwskazania do preparatów hormonalnych. W przeciwieństwie do innych wkładek domacicznych uwalniających miedź GyneFix może być zakładany u młodych kobiet powyżej 18. roku życia, jak również u pacjentek z obfitymi krwawieniami miesięcznymi i mięśniakami. Wkładkę mogą stosować również kobiety palące papierosy, z tendencją do zakrzepicy, cukrzycą oraz z wysokim ciśnieniem krwi. Wkładka nie powoduje depresji, spadku libido, migrenowych bólów głowy oraz wzrostu masy ciała.

Kiedy zakłada się GyneFix?

System GyneFix najlepiej zakładać w ostatnich dniach krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Po porodzie wkładkę można założyć najwcześniej po 6-8 tygodniach. Przez tydzień po założeniu systemu nie należy: współżyć, stosować tamponów, intensywnie ćwiczyć, dźwigać ani korzystać z sauny. Po kolejnej miesiączce pacjentka powinna zgłosić się na wizytę kontrolną, celem sprawdzenia lokalizacji wkładki przez ginekologa, który ją zakładał. GyneFix można usunąć w dowolnym czasie, płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Czy zakładanie wkładki GyneFix boli?

W trakcie wprowadzania GyneFix do jamy macicy mogą wystąpić dolegliwości bólowe, których stopień odczuwania zależy od progu bólowego kobiety. Większość pacjentek dobrze znosi zabieg. Wkładkę zakłada się w znieczuleniu miejscowym szyjki macicy lignokainą. Na godzinę przed założeniem wkładki można zażyć tabletkę przeciwbólową (Pyralgin, Paracetamol itd).

Przeciwwskazania do GyneFix

Przeciwskazaniem do założenia systemu GyneFix jest m.in. uczulenie na miedź, stan zapalny pochwy, zapalenie miednicy mniejszej, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy, niektóre wady w budowie macicy.

Objawy uboczne GyneFix

Zanim organizm przyzwyczai się do GyneFix, przez kilka pierwszych dni po jego założeniu mogą występować plamienia lub krwawienia z pochwy oraz niewielki dyskomfort w podbrzuszu, które stopniowo ustępują. Pierwsza miesiączka z GyneFix może być obfitsza niż zwykle. Objaw ten z reguły cofa się w kolejnych cyklach miesiączkowych. Istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki. W przypadku wypadnięcia systemu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Wymagane badania przed założeniem GyneFix

Przed założeniem GyneFix bezwzględnie konieczna jest konsultacja z badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym narządu rodnego wykonanym przez lekarza ginekologa, który będzie zakładał wkładkę, celem wykluczenia przeciwwskazań. Pacjentka musi posiadać aktualny wynik cytologiczny szyjki macicy (ważny maksymalnie 6 miesięcy). Pacjentki nie spełniające powyższych kryteriów będą dyskwalifikowane z założenia GyneFix.

W naszej Praktyce wkładkę Gynefix zakładają certyfikowani przez producenta lekarze ginekolodzy.

Więcej informacji na stronie poświęconej wkładce GyneFix

first-test