E-konsultacja PIERWSZORAZOWA w dziedzinie endokrynologii

USŁUGA NIEAKTYWNA – modyfikacja 06/05/2020

Pierwszorazowe wizyty są zdecydowanie dłuższe, wymagają zebrania całego wywiadu, przeanalizowania wielu danych. Tym bardziej te zdalne. Oczywiście nie wszystko załatwimy przez internet, często konieczne będzie umówienie pacjenta na wizytę w gabinecie. Ten rodzaj e-wizyty dedykujemy pacjentom spoza naszej praktyki, którzy z różnych powodów nie mogą odbyć wizyty standardowej i wstępnie oceniają, że ocena ich stanu zdrowia będzie mogła odbyć się po analizie problemu opisanego w mailu, bądź po rozmowie telefonicznej (o konieczności rozmowy zdecyduje lekarz po wstępnym zapoznaniu się z treścią maila). Najpierw opisz swój problem w mailu, jeśli lekarz oceni, że problemem może się zająć otrzymasz mail zwrotny z zaleceniem opłacenia e-konsultacji zgodnie z cennikiem. Potwierdzenie płatności wyślij w kolejnym mailu wraz z posiadaną dokumentacją (wyniki badań dodatkowych, USG, dotychczasowe konsultacje innych lekarzy związane z Twoim problemem, wypisy ze szpitala). Po przeanalizowaniu problemu, być może po kontakcie telefonicznym otrzymasz wynik e-konsultacji w mailu wraz z zaleceniami. Prosimy jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z wartości takiej zdalnej konsultacji. W mailu prosimy także zamieścić wszystkie swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres, PESEL, telefon) wraz z formula zgody na przetwarzanie danych osobowych, wg wzoru:

Ja —————– (imię i nazwisko) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez FEMMED Położnictwo, Ginekologia i Endokrynologia Praktyka Lekarska w Elblągu zgodnie z wejściem w życie z dniem 25.05.2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 r. (RODO) w sprawie ochrony osób fizycznych. Administratorem  Państwa danych osobowych przetwarzanych na potrzeby leczenia w naszym gabinecie jest spółka partnerska Lekarze Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska i Dariusz Zaryjewski. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo do wycofania zgody z zastrzeżeniem danych, których usunięcie jest niemożliwe z innych przepisów regulujących funkcjonowanie podmiotów leczniczych.

Epidemia Covid-19

W związku z zagrożeniem epidemicznym wirusem SARS-Cov-2, stanem epidemicznym wprowadzonym na terytorium RP do odwołania porad udzielać będziemy wyłącznie ciężarnym. Pacjentki ginekologiczne i pacjenci endokrynologiczni proszeni są o odwoływanie planowych wizyt. W tym zakresie (ginekologia i endokrynologia) konsultować będziemy wyłącznie przypadki pilne. O możliwości przyjęcia każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. W tym celu należy się z nim skontaktować najlepiej telefonicznie, lub szczegółowo opisać swój problem w mailu do gabinetu: femmed@vp.pl. Przypominamy o możliwości odbycia konsultacji zdalnej, szczegóły na e-konsultacja. Prosimy o przestrzeganie zasady, że w recepcji może przebywać w tym samym czasie tylko jedna osoba. Pozostałe proszone są o poinformowanie o swoim przybyciu i czekanie na wezwanie na zewnątrz, bądź w aucie. Nie ma możliwości aby na wizycie przybywać z osobą towarzyszącą! Po przybyciu do recepcji umyj ręce mydłem, następnie zdezynfekuj je. Postępuj zgodnie z zaleceniami personelu recepcji. Za utrudnienia przepraszamy.

Zespół FEMMED

E-recepta

W związku ze zmianami w prawie farmaceutycznym od 08/01/2020 roku w naszej praktyce są wystawiane e-recepty. Pacjenci chcący przedłużyć lek stosowany na zlecenie lekarza FEMMED mogą dokonać przedpłaty na konto, e-receptę zgodnie z dyspozycją złożoną w recepcji telefonicznie lub mailowo otrzymają systemowo (na numer telefonu wysyłany jest przez rządową platformę sms z kodem dostępowym).

UWAGA – konieczność wcześniejszej rejestracji na platformie https://pacjent.gov.pl/.

Jeśli nie posiadasz konta w systemie pacjent.gov napisz o tym w mailu do gabinetu przy składaniu zamówienia na receptę, lub poinformuj w czasie rozmowy telefonicznej. PIN do recepty otrzymasz od nas SMS-em, bądź mailem. Udając się do apteki w celu realizacji e-recepty musisz mieć 4-cyfrowy PIN i swój numer PESEL.

E-recepty będą wystawiane dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na koncie, bądź (najlepiej) po przesłaniu mailem potwierdzenia wpłaty. Potwierdzenie wpłaty optymalnie jest dołączyć do maila z prośba o lek.

NUMER KONTA do wpłat:   23 1140 2004 0000 3002 4515 5033  , właściciel: Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska

E-konsultacja w dziedzinie endokrynologii i ginekologii

AKTUALIZACJA WPISU 06/05/2020

Usługę e-konsultacji pozostawiamy jedynie pacjentom, którym tę formę kontaktu poleci telefonicznie lekarz naszej praktyki bądź tym, którym tę formę zaproponuje w trakcie wizyty w gabinecie. W takiej sytuacji należy w mailu dolączyć aktualne wyniki badań, w treści opisać aktualne samopoczucie, jego zmiany, napisać, które leki zlecone stale się kończą, koniecznie dołączyć dowód przelewu. Odpowiedź będzie wysłana w ciągu kilku dni roboczych – lekarz musi być w tym czasie w gabinecie.

Poprzednia wersja wpisu:

Decyzję o wprowadzeniu tej usługi przyspieszyło życie, tj zbliżająca się fala epidemii koronawirusem. Dzięki tej formie konsultacji unikniesz konieczności przyjazdu do gabinetu, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Przede wszystkim unikniesz zbędnego kontaktu z ludźmi potencjalnie chorymi. Osoby, które mogą skorzystać z takiej formy konsultacji, to dotychczasowi pacjenci naszej Praktyki, będący pod opieką dr Joanny Bilkiewicz-Zaryjewskiej, lub dr Dariusza Zaryjewskiego. Jeśli miałeś zaleconą wizytę kontrolną z wynikami, bądź w innej sytuacji, opisz swój problem w mailu (femmed@vp.pl), jeśli posiadasz dołącz wyniki badań. Dokonaj płatności na konto (numer w zakładce cennik). Po potwierdzeniu wpływu płatności na konto lekarz przejrzy treść maila, jeśli będzie konieczne odpisze ustalając zalecenia, bądź skonsultuje się z Tobą telefonicznie. Zostanie Ci wystawiony dokument jak w czasie normalnej wizyty z zaleceniami. Otrzymasz też e-receptę. Optymalnie, żebyś posiadał już konto na platformie pacjent.gov.pl. Do czasu trwania epidemii koronawirusa zawieszone są przyjęcia kontrolne, nie wymagające bezwzględnie wizyty w gabinecie. Jeśli masz wątpliwości czy konsultacja on-line będzie możliwa w Twoim przypadku wyślij mail z zapytaniem, wstępnie opisując swój problem.

Zespół FEMMED

e_konsultacja

 

 

 

Rejestracja znaku towarowego FEMMED

W związku z pojawieniem się firm medycznych o podobnej do naszej nazwie, nawet identycznej postanowiliśmy zastrzec nasz ZNAK TOWAROWY w Urzędzie Patentowym RP. Jest pewna praktyka medyczna z Lublina, która nie dość, że skopiowała naszą nazwę, to wykorzystała część materiałów z naszej strony internetowej. INFORMUJĘ niniejszym, że nazwa FEMMED i znak graficzny stały się towarem zastrzeżonym, chronionym prawem. Używanie nazwy FEMMED bez naszej zgody a szczegolnie w odniesieniu do innej praktyki lekarskiej jest NIEZGODNE z prawem.

Dariusz Zaryjewski

LINK DO STRONY UPRP

Test NIFTY™ – nieinwazyjny test prenatalny (NIPT)

Jako uzupełnienie wykonywanych w naszym gabinecie badań prenatalnych wprowadziliśmy też kilka nieinwazyjnych testów prenatalnych, opierających się na wykrywaniu DNA płodowego we krwi matki. Między innymi test NIFTY™.
Test NIFTY™ to nieinwazyjny test prenatalny (NIPT), który wykrywa zespół Downa i inne wybrane nieprawidłowości genetyczne spowodowane dodatkowymi lub brakującymi informacjami genetycznymi w DNA dziecka.
NIFTY™ opiera się na małej próbce krwi matczynej i jest dostępny już od 10 tygodnia ciąży.
NIFTY™ oferuje wyższą dokładność niż tradycyjne testy przesiewowe i, w przeciwieństwie do inwazyjnych procedur takich jak amniopunkcja, nie stwarza ryzyka poronienia ani zagrożenia dla dziecka.
NIFTY™ wykrywa trzy najczęściej występujące choroby trisomiczne, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Niezależne badania walidacyjne, w tym największe na świecie badanie dotyczące stosowania NIPT w praktyce klinicznej u prawie 147 000 kobiet, wykazały że NIFTY™ ma wskaźnik dokładności ponad 99% do wykrywania tych zespołów.
NIFTY™ oferuje również opcję testowania dla innych chorób genetycznych, takich jak zespoły delecji i aneuploidie chromosomów płciowych. Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej, NIFTY™ może również dostarczyć informację o płci dziecka.
Wyniki są dostępne w ciągu max 10 dni roboczych (najczęsciej 5-7) u lekarza, który zlecił test NIFTY™.
W naszym gabinecie zlecamy test NIFTY, wystawiamy skierowanie, z którym ciężarna udaje się do wskazanej placówki na pobranie krwi. Stamtąd kurier odbiera próbkę wraz z skierowaniem.

logo

Obrazowanie 3D/4D w praktyce FEMMED.

Często ciężarne pytają się mnie jaka jest różnica między 3D a 4D. Standardowe obrazowanie USG uzyskuje się poprzez zautomatyzowaną cyfrową obróbkę odbitej wiązki ultradźwięków wysyłaną przez głowicę w głąb badanej tkanki. Dzieki temu uzyskujemy przekrój dwuwymiarowy (2D). Obraz na ekranie USG przypomina „przekrój” przez bryłę jaką jest badany narząd – na przykład dziecko w lonie matki. Więc na ekranie USG nie widzimy przetrzennego obrazu a jedynie przekrój. Na tym polega badanie USG 2D – „standardowe”. Do badania 3D wykorzystywana jest specjalna glowica „trójwymiarowa”, której wiązka ultradźwięków nie jest „płaska” a w kształcie stożka. Przekrój uzyskiwany w obrazie 3D jest przekrojem przestrzennym – bryłowym. Na tym polega badanie 3D. Badanie 4D polega na ocenie przestrzennej, 3D w czasie rzeczywistym – „bryła” jaką oglądamy „rusza się”. Technika ta wymaga sprzętu najwyższej jakości, karty graficzne w USG są superwydajne. Głównym zastosowaniem w codziennej praktyce jest unaocznieniem rodzicom ich nienarodzonej jeszcze pociechy. Badanie to ma również zastosowanie w praktyce klinicznej.

Poniżej kilka dość świeżych przykładów obrazowania 3/4D.

3d
3d1Nowe standardy opieki okoloporodowej wraz z wykazem niezbędnych badań dodatkowych u ciężarnych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, w planie opieki po raz kolejny wyszczególniono badanie USG I trymestru z oceną ryzyka najczęstszych chorób genetycznych – tzw USG „prenatalne” FMF. Przypominamy, że w naszym gabinecie lekarze posiadają certyfikaty Fetal Medicine Foundation (FMF). Badania biochemiczne do testu zintegrowanego wykonywane są w kilku elbląskich laboratoriach. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i w recepcji naszej praktyki.

https://www.gov.pl/…/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej

Panorama – nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji

Informujemy, że do oferty naszej praktyki wprowadziliśmy nieinwazyjny test przesiewowy nowej generacji PANORAMA. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej ciężarnej i izolowaniu z niej tzw wolnego DNA płodu. Badanie wykonywane jest w laboratorium w Kalifornii (USA), czas oczekiwania na wynik do 2 tygodni. Badanie to cechuje się najwyższą czułością spośród wszystkich badań przesiewowych w detekcji nieprawidłowości genetycznych u płodu i może być wykonywane już od 9 tygodnia ciąży. Dzięki testowi możemy oznaczać ryzyko takich chorób jak zespół Downa (trisomia 21chr), zespół Edwardsa (trisomia 18chr), zespół Pataua (trisomia 13chr), triploidie, nieprawidłowości chromosomów płciowych (w tym zespół Turnera, Klinefeltera i inne) oraz niektóre mikrodelecje. Opcjonalnie w czasie badania może być oznaczona płeć dziecka. Test nie jest testem diagnostycznym – na jego podstawie nie można ustalić 100% rozpoznania, do jego potwierdzenia nadal konieczna jest amniopunkcja. Jednak może być on bardzo przydatny ciężarnym u których wystąpiło podejrzenie wady genetycznej u płodu, a chcą one w pierwszej kolejności uniknąć badań inwazyjnych mogących stworzyć duże ryzyko dla ich nienarodzonego dziecka (na przykład – tzw „graniczny” wynik ryzyka z badania USG i testu podwójnego wykonywanego u nas w gabinecie). Taki też był początek naszej współpracy z laboratorium SYNEVO – jedna z ciężarnych za wszelką cenę chciała uniknąć amniopunkcji po badaniu USG i PAPPA, gdzie ryzyko okazało się podwyższone. Szukając rozwiązania jej problemu rozpoczęliśmy współpracę z SYNEVO. Więcej na temat testu PANORAMA znajdziecie na stronie SYNEVO.

panorama-logo

 

Z wielką radością i dumą pragnę oznajmić, że moja żona Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska dnia 27/11/2017 uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny endokrynologii.

Dariusz Zaryjewski