Rejestracja znaku towarowego FEMMED

W związku z pojawieniem się firm medycznych o podobnej do naszej nazwie, nawet identycznej postanowiliśmy zastrzec nasz ZNAK TOWAROWY w Urzędzie Patentowym RP. Jest pewna praktyka medyczna z Lublina, która nie dość, że skopiowała naszą nazwę, to wykorzystała część materiałów z naszej strony internetowej. INFORMUJĘ niniejszym, że nazwa FEMMED i znak graficzny stały się towarem zastrzeżonym, chronionym prawem. Używanie nazwy FEMMED bez naszej zgody a szczegolnie w odniesieniu do innej praktyki lekarskiej jest NIEZGODNE z prawem.

Dariusz Zaryjewski

LINK DO STRONY UPRP

Test NIFTY™ – nieinwazyjny test prenatalny (NIPT)

Jako uzupełnienie wykonywanych w naszym gabinecie badań prenatalnych wprowadziliśmy też kilka nieinwazyjnych testów prenatalnych, opierających się na wykrywaniu DNA płodowego we krwi matki. Między innymi test NIFTY™.
Test NIFTY™ to nieinwazyjny test prenatalny (NIPT), który wykrywa zespół Downa i inne wybrane nieprawidłowości genetyczne spowodowane dodatkowymi lub brakującymi informacjami genetycznymi w DNA dziecka.
NIFTY™ opiera się na małej próbce krwi matczynej i jest dostępny już od 10 tygodnia ciąży.
NIFTY™ oferuje wyższą dokładność niż tradycyjne testy przesiewowe i, w przeciwieństwie do inwazyjnych procedur takich jak amniopunkcja, nie stwarza ryzyka poronienia ani zagrożenia dla dziecka.
NIFTY™ wykrywa trzy najczęściej występujące choroby trisomiczne, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Niezależne badania walidacyjne, w tym największe na świecie badanie dotyczące stosowania NIPT w praktyce klinicznej u prawie 147 000 kobiet, wykazały że NIFTY™ ma wskaźnik dokładności ponad 99% do wykrywania tych zespołów.
NIFTY™ oferuje również opcję testowania dla innych chorób genetycznych, takich jak zespoły delecji i aneuploidie chromosomów płciowych. Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej, NIFTY™ może również dostarczyć informację o płci dziecka.
Wyniki są dostępne w ciągu max 10 dni roboczych (najczęsciej 5-7) u lekarza, który zlecił test NIFTY™.
W naszym gabinecie zlecamy test NIFTY, wystawiamy skierowanie, z którym ciężarna udaje się do wskazanej placówki na pobranie krwi. Stamtąd kurier odbiera próbkę wraz z skierowaniem.

logo

Obrazowanie 3D/4D w praktyce FEMMED.

Często ciężarne pytają się mnie jaka jest różnica między 3D a 4D. Standardowe obrazowanie USG uzyskuje się poprzez zautomatyzowaną cyfrową obróbkę odbitej wiązki ultradźwięków wysyłaną przez głowicę w głąb badanej tkanki. Dzieki temu uzyskujemy przekrój dwuwymiarowy (2D). Obraz na ekranie USG przypomina „przekrój” przez bryłę jaką jest badany narząd – na przykład dziecko w lonie matki. Więc na ekranie USG nie widzimy przetrzennego obrazu a jedynie przekrój. Na tym polega badanie USG 2D – „standardowe”. Do badania 3D wykorzystywana jest specjalna glowica „trójwymiarowa”, której wiązka ultradźwięków nie jest „płaska” a w kształcie stożka. Przekrój uzyskiwany w obrazie 3D jest przekrojem przestrzennym – bryłowym. Na tym polega badanie 3D. Badanie 4D polega na ocenie przestrzennej, 3D w czasie rzeczywistym – „bryła” jaką oglądamy „rusza się”. Technika ta wymaga sprzętu najwyższej jakości, karty graficzne w USG są superwydajne. Głównym zastosowaniem w codziennej praktyce jest unaocznieniem rodzicom ich nienarodzonej jeszcze pociechy. Badanie to ma również zastosowanie w praktyce klinicznej.

Poniżej kilka dość świeżych przykładów obrazowania 3/4D.

3d
3d1Nowe standardy opieki okoloporodowej wraz z wykazem niezbędnych badań dodatkowych u ciężarnych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, w planie opieki po raz kolejny wyszczególniono badanie USG I trymestru z oceną ryzyka najczęstszych chorób genetycznych – tzw USG „prenatalne” FMF. Przypominamy, że w naszym gabinecie lekarze posiadają certyfikaty Fetal Medicine Foundation (FMF). Badania biochemiczne do testu zintegrowanego wykonywane są w kilku elbląskich laboratoriach. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i w recepcji naszej praktyki.

https://www.gov.pl/…/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej

Panorama – nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji

Informujemy, że do oferty naszej praktyki wprowadziliśmy nieinwazyjny test przesiewowy nowej generacji PANORAMA. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej ciężarnej i izolowaniu z niej tzw wolnego DNA płodu. Badanie wykonywane jest w laboratorium w Kalifornii (USA), czas oczekiwania na wynik do 2 tygodni. Badanie to cechuje się najwyższą czułością spośród wszystkich badań przesiewowych w detekcji nieprawidłowości genetycznych u płodu i może być wykonywane już od 9 tygodnia ciąży. Dzięki testowi możemy oznaczać ryzyko takich chorób jak zespół Downa (trisomia 21chr), zespół Edwardsa (trisomia 18chr), zespół Pataua (trisomia 13chr), triploidie, nieprawidłowości chromosomów płciowych (w tym zespół Turnera, Klinefeltera i inne) oraz niektóre mikrodelecje. Opcjonalnie w czasie badania może być oznaczona płeć dziecka. Test nie jest testem diagnostycznym – na jego podstawie nie można ustalić 100% rozpoznania, do jego potwierdzenia nadal konieczna jest amniopunkcja. Jednak może być on bardzo przydatny ciężarnym u których wystąpiło podejrzenie wady genetycznej u płodu, a chcą one w pierwszej kolejności uniknąć badań inwazyjnych mogących stworzyć duże ryzyko dla ich nienarodzonego dziecka (na przykład – tzw „graniczny” wynik ryzyka z badania USG i testu podwójnego wykonywanego u nas w gabinecie). Taki też był początek naszej współpracy z laboratorium SYNEVO – jedna z ciężarnych za wszelką cenę chciała uniknąć amniopunkcji po badaniu USG i PAPPA, gdzie ryzyko okazało się podwyższone. Szukając rozwiązania jej problemu rozpoczęliśmy współpracę z SYNEVO. Więcej na temat testu PANORAMA znajdziecie na stronie SYNEVO.

panorama-logo

 

Z wielką radością i dumą pragnę oznajmić, że moja żona Joanna Bilkiewicz-Zaryjewska dnia 27/11/2017 uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny endokrynologii.

Dariusz Zaryjewski

KYLEENA – nowy system domacicznej antykoncepcji

Od tego miesiąca dostępna jest na polskim rynku i również w naszej praktyce nowa domaciczna wkładka domaciczna KYLEENA.

System jest niewielkich rozmiarów stąd możliwość założenia u pacjentek, które nie rodziły i po cięciach cesarskich. Czas działania określony przez producenta to 5 lat.

Nowa odsłona naszej recepcji

Po przerwie wakacyjnej wracamy do pracy od 26.06.2017. Czeka na nas nowa odsłona naszej recepcji i poczekalni. Mamy nadzieję, że Państwu będzie się również podobało .  

USG gruczołów piersiowych

Z uwagi na posiadany wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny (oba aparaty USG są wyposażone w głowice liniowe do badań m.in. gruczołów sutkowych i tarczycy) poczułem się zobowiązany do odbycia kursu z diagnostyki ultrasonograficznej sutków.  Badania będę przeprowadzał jedynie u pacjentek korzystających z porad ginekologicznych. Nie planuję przynajmniej w najbliższym czasie wykonywania tzw badań profilaktycznych sutka.

Z poważaniem Dariusz Zaryjewski

cci20161128